Aldomainek és domainek: teljes domain név vásárlási útmutató
2025-06-16
Amikor létrehozol egy weboldalt, el kell döntened, hogy saját domain nevet regisztrálsz, vagy inkább aldomaint fogsz használni. A választásod pedig nagyban befolyásolja márkád hitelességét és a digitális jelenléted feletti irányítást.
Ebben a cikkben bemutatjuk a domain és az aldomain közötti fő különbségeket, megtudhatod, miért fontos saját domain nevet regisztrálni, és hogyan regisztrálhatsz domaint a Webnode segítségével.
Minden a domainről: mi az és miben különbözik az aldomaintől
A saját domain név (pl. neved.com) teljes kontrollt biztosít weboldalad, e-mailjeid és az egész márkád felett. Ezzel szemben egy aldomain (pl. neved.webnode.com) használata azt jelenti, hogy egy másik domain alá tartozol, ami hatással lehet a keresőoptimalizálásra (SEO), a professzionalizmusra és a weboldalad hosszú távú stabilitására is.
Hogy jobban megértsd a különbségeket, először tisztázzuk, mi az a domain és mit jelent az aldomain.
Domain jelentése
A domain név jelentése magyarul tartománynév, ami a weboldalad saját azonosítója az interneten, hasonlóan egy fizikai címhez. Ez tehát egy egyedi név, amelyet kifejezetten a weboldalad számára választasz. A domain neved lesz a webcímed, amelyet a látogatók beírnak a böngészőjükbe, hogy elérjék az oldaladat. A domain szerkezete második szintű és legfelső szintű domainből (TLD) áll.
Például a webnode.com webcímben a webnode a második szintű domain, míg a .com a TLD. A kettő együtt alkotja az elsődleges domaint. Ez a főoldalad webcíme, ami a keresési eredményekben is megjelenik. Minden, ami ettől jobbra áll, az a weboldalad többi oldalára vezető útvonal.

Példa egy domain szerkezetre
Aldomain jelentése
Az aldomain, ahogy a neve is sugallja, alárendelt a fő domainnek. Bár a fő domain kiterjesztéseként működik, mégis a weboldal különálló egységét képezi. Például a shop.domain.com vagy a blog.domain.com aldomainek. Az aldomaint és a fő domaint elválasztó pont alapján ismerheted fel, bal oldalán áll az aldomain, a ponttól jobbra pedig a fő domaint látod.
Egyszerűbb domain adminisztráció és az aldomain kezelés a Webnode-al
A Webnode-nál más weboldalkészítő platformokhoz hasonlóan minden ingyenes weboldal automatikusan a szolgáltató aldomainje alá tartozik. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a webcímek a Webnode fő domainjét tartalmazzák. Például a macskak.webnode.page esetében a webnode.page a fő domain, míg a macskak az aldomain.
Ha aldomainnel rendelkező ingyenes weboldalt használsz:
- Nincs lehetőséged megkülönböztetni magad más Webnode aldomainektől (vagy bármely más aldomain-tulajdonostól, szolgáltatótól függetlenül).
- Érdemes tudnod, hogy a keresőmotorok, például a Google, előnyben részesítik a saját, egyedi domaineket az aldomainekkel szemben.
- Nehézséget jelenthet a márkaépítés, mivel a webcímed a Webnode nevét is tartalmazza, ami kevésbé professzionális megjelenést kölcsönöz.

Példa: Weboldal projekt létrehozása a Webnode-on. A projekt neve (pl. macskak) automatikusan az aldomain lesz.
Legyen ingyen domain neved a Webnode Prémium csomagjával az első évben
Webcím tudnivalók
A weboldalkészítők általában véletlenszerű neveket adnak a projekteknek az általad megadott név alapján. Ha például receptesoldal néven hozol létre egy weboldalt, előfordulhat, hogy a létrejött webcímed számokat is tartalmaz.
Ez azért van így, mert nem lehet két egyforma webcím, mindegyiknek egyedinek kell lennie. Ha két vagy több projektnév megegyezik, a rendszer számokat ad hozzá a megkülönböztetés érdekében. Pl. receptesoldal1.webnode.page, receptesoldal2.webnode.page, és így tovább.

Ha több weboldal projektnek is ugyanaz a neve, a rendszer véletlenszerűen generál számokat tartalmazó aldomaineket, például receptesoldal.webnode.page és receptesoldal2.webnode.page.
A projektnév módosítása
A weboldal projektnevét is megváltoztathatod, de ez csak azt befolyásolja, hogy az oldalad hogyan jelenik meg a keresési eredményekben. Az ingyenes weboldalad URL-címét nem változtatja meg. Amikor megadod a projekted nevét, az megjelenik a weboldal adminisztrációs felületén és a szerkesztési módban:

A projekt neve a CMS (Content Management System) URL-jében
Amint publikálod a weboldalad, az online is elérhető lesz Webnode aldomainként:

A masckak ingyenes weboldal projekt elérhető Webnode aldomainként: catlinks.webnode.page
A weboldal nevét megváltoztathatod a CMS beállításaiban:


Ebben a példában a projekt neve macskak helyett macskagazdik, de az aktív aldomain továbbra is a macskak.webnode.page.
Weboldalad neve megjelenik a keresési találatok címében (ezt nevezik SEO címnek) és a kezdőlapodon is. Ha a beállításokban nem adsz meg egyéni SEO címet az egyes oldalakhoz, akkor a cím eleje az adott aloldal neve lesz, és ezt követi a weboldalad neve.
Az ingyenes weboldalak mindig a webhelyszolgáltató aldomainjeként jelennek meg, még akkor is, ha később megváltoztatod a weboldal nevét. Ezzel szemben a saját domain név teljesebb kontrollt biztosít a webcímed felett.
Ahhoz, hogy weboldalad ne a webhelyszolgáltató aldomainje alatt fusson, saját domain nevet kell regisztrálnod.
A Webnode Prémium csomagjával ingyen domain nevet kapsz az első évben
Díjmentes domain név regisztráció a Webnode Prémium Csomaggal
Számos előnye van annak, hogy saját domain nevet regisztrálj a Webnode-dal:
- Az egyedi domain neved megkülönböztet a webhelyszolgáltatótól és más weboldalaktól.
- Jobban közvetíti a weboldalad jelentését, mivel az URL-címed tömör és könnyebben olvasható.
- Az egyedi domain neved a kezdetektől fogva erősíti a márkádat.
- Könnyebben megjegyezhető.
- Az egyedi domain neved komoly és professzionális megjelenést kölcsönöz vállalkozásodnak.
Tipp: Saját márkád erősítésének egyik hatékony módja, ha márkázott domain nevet regisztrálsz. Ez azt jelenti, hogy a domain neved tartalmazza a márkád nevét, ami segíthet növelni az ismertséget, a hitelességet és a megjegyezhetőséget.
Webnode domain regisztráció működése
A Webnode-dal az első évben ingyen kapod meg az egyedi domain neved a Prémium csomag részeként, ha Mini vagy magasabb csomagot vásárolsz. A kívánt domain név regisztrálásához csupán néhány lépést kell elvégezned.
- Jelentkezz be a Webnode-ba az e-mail címeddel.
- A projekt áttekintésben lépj az Új domain regisztrálása menüpontra. A Webnode javasolni fog egy megfelelő domaint, amely online megvásárolható. A javaslat a weboldalad neve alapján történik, mivel ez hatással van a márkádra és a weboldalad SEO-jára.

A domain javaslatok a weboldal nevén alapulnak; ebben a példában: a macskagazdik.com és mások már foglaltak, csak a .asia és a co.in végződések vásárolhatók meg.
- Folytasd a Regisztrációval, vagy írj be egy másik egyedi domain nevet, hogy lásd, más lehetőségek is rendelkezésre állnak-e. Ezután válaszd ki a Prémium csomagot, és kövesd a fizetési folyamat lépéseit.
Amikor regisztrálod a domain nevedet, érdemes azt adatvédelemmel is ellátni. Ez egy olyan szolgáltatás, amelynek révén személyes adataid rejtve maradnak a nyilvános domain adatbázisokban.
A fizetés beérkezése után körülbelül 48 órát vesz igénybe, amíg a domained megjelenik az online térben is. Ez egy standard folyamat, amely minden domain regisztrációnál így működik világszerte.
Új aldomain létrehozása: minden amit tudnod kell
Ha regisztráltál saját domaint, ehhez aldomaint is hozzáadhatsz. A fenti példában ez lehetne a blog.macskagazdik.asia, ha egy blogterületet szeretnél kiemelni.
A Webnode-nál kérésre aldomaineket is hozzáadhatsz. A saját aldomain létrehozása egy különleges szolgáltatás, amelyért nem kell külön fizetned.
Aldomain beállítások
A Webnode technikusai mindenről gondoskodnak. Neked csak annyi a dolgod, hogy felvedd a kapcsolatot az ügyfélszolgálatunkkal. Mivel további információkat kell hozzáadni a meglévő domainedhez, ezért az aldomain aktiválása akár 48 órát is igénybe vehet.
SEO-szempontok az aldomain és az almappa esetén
Az aldomain a weboldalt különböző, egymástól független területekre osztja. A weboldal URL-jében a domain előtt jelenik meg, pl. blog.macskagazdik.asia. Az alkönyvtár vagy almappa ezzel szemben egy weboldal oldalának elérési útját határozza meg, pl. macskagazdik.asia/blog/.
SEO szempontból az aldomainek és az alkönyvtárak egyformán jók. A választás attól függ, hogy te hogyan szeretnéd felépíteni a weboldaladat.
Az aldomainek előnyei
A keresőmotorok az aldomaineket második weboldalként kezelik. Emiatt az aldomain oldalainak kulcsszavai és rangsorolásai nincsenek hatással a fő domain oldalaira. Más szóval, ha a blog.macskagazdik.asia nagyon népszerű, akkor akár magasabban is rangsorolhat a keresési eredményekben, mint a fő domain (macskagazdik.asia).
Ha több aldomained van, nagyobb az esélye, hogy weboldalad a keresőmotorok több találati oldalán (SERP) is megjelenik.
Az alkönyvtárak előnyei
Aloldalak és oldaltérkép használatával úgy építheted fel weboldaladat, hogy az pozitívan befolyásolja a keresőoptimalizálást.
A Google szerint az aldomaineket és az alkönyvtárakat ugyanúgy térképezik fel. Egy megfelelő struktúrával és elrendezéssel azonban sokkal többet érhetsz el:
- A több aloldalra és így több alkönyvtárra mutató linkek erősítik a fő domain tekintélyét.
- Az aloldalak több kulcsszót tartalmazhatnak, mint egy aldomain.
- Weboldalad magasabban rangsorol, mert az összes aloldal URL címe együttesen javítja a keresési eredményekben való pozícióját.
Saját aldomain regisztrációjának előnyei
Érdemes-e saját aldomaint hozzáadni a domainedhez? Igen, ha olyan vállalkozó vagy, aki:
- egy külön részt hozna létre üzleti weboldalán, amely nem teljesen kapcsolódik a domain fő tartalmához.
- szeretné megkülönböztetni az aldomain tartalmát a fő domain előzményeitől.
- szándékosan nem szeretne beavatkozni egy már bejáratott, sikeres domainbe.
A saját domain tehát nemcsak abban segít, hogy jobb helyezést érhess el a keresési eredményekben, hanem megbízható és professzionális vállalkozást mutat, emlékezetesebbé tesz, segít a márkaépítésben és növeli online láthatóságodat.
Szerezd meg domain neved még ma, és építs szilárd alapot márkádnak, mielőtt valaki más megelőz.
Regisztráld saját domain neved most