Teri Štěpánová: Nejvíce mě naplňuje rozvíjet lásku k hudbě u druhých
14.5.2025
Teri Štěpánová je zpěvačka, DJka a moderátorka, která svou energií a talentem rozzáří každou událost. V rozhovoru s námi sdílí, jak propojuje všechny své role a jak jí v kariéře pomohl web na Webnode. Přečtěte si její příběh o vášni k hudbě, podnikání a práci, která vznikla z koníčku.
Máte za sebou účast v soutěži Česko Slovensko má talent, obsazení prvních příček hitparád, více než 550 odehraných vystoupení… Čím je pro vás hudba?
Hudba je pro mě smyslem života – něčím, bez čeho bych nemohla ani nechtěla být. Od 5 let jsem toužila stát se zpěvačkou a věděla jsem, že se jí jednou stanu.
Je zpěv tím, co v životě děláte nejraději?
Ano, zpěv je nejen to, co dělám nejraději, ale také nejčastěji. Je to závislost.
Aktivně hrajete na čtyři hudební nástroje. Jak mezi ně rozdělujete svůj čas?
Ano, nejvíce hraji na kytaru. Před rokem jsem začala hrát na kontrabas a nedávno jsem si pořídila i klasickou elektrickou baskytaru. Klavír mě chtě-nechtě provází celý život, byl to první nástroj, na který jsem hrála. Hodně ho používám jako doprovod, když učím zpěv. Všechny nástroje potřebuji téměř denně.
V jednom z rozhovorů jste řekla, že se snažíte zdokonalovat každý den. Je k tomu potřeba disciplína?
Ve zpěvu se snažím zdokonalovat především v rozsahu. Určitě je třeba disciplína, ale daleko důležitější je vášeň k hudbě. Občas cvičím jen pro radost. Když mám novou píseň, cvičím ji cíleně, abych ji dostala pod kůži.
Vaše písně, například singly Vzlétnout a Masky, jsou hluboké a upřímné. Máte k nim i po čase silný vztah?
Strašně silný. Píseň Masky je odrazem pocitů, které jsem prožívala, když jsem píseň psala, a zároveň dnešní doby a vztahů. Píseň Vzlétnout je naopak láskyplná a plná naděje. Nedávno vyšla moje nová píseň Já tě už dlouho znám. Zda je psaná podle skutečnosti nebo ne, nechám na posluchačích.
K písni Já tě už dlouho znám vám nedávno vyšel také klip, jak dlouho jste jej připravovali?
Mám být upřímná? (směje se) Videoklip jsem natáčela úplně sama, stačil k tomu dobrý úhel, správné světlo a samozřejmě ta písnička. Kromě hudby se věnuji mnoha věcem a jednou z nich je tvorba videí.
Povězte nám více o Ewa Farna Tribute. Jaký vztah máte k hudbě zpěvačky?
Projekt Ewa Farna Tribute je vyústění mnoha faktorů. Písničky Ewy Farne poslouchám od 13 let (jsem jen o rok starší než Ewa), takže od doby, kdy nastoupila na scénu. Vždy se mi líbily její písničky a koncerty. Jsou absolutně ohromující. Dalším důvodem je podobnost v hlasovém projevu. A v neposlední řadě máme obě “boky jako skříň“.

Ewa Farna Tribute
Co považujete za svůj největší profesní úspěch?
Mohla bych zmínit Česko Slovensko má talent, singl hraný v rádiích nebo vystoupení na nóbl událostech. Ale nejdůležitější pro mě je, že mi lidé důvěřují a svěřují mi rozvoj svých dovedností.
Řídíte si vlastní hudební kariéru a byznys sama nebo vám někdo pomáhá?
Úplně sama od A do Z. Jsem typická Panna, nikdo to neudělá lépe než já. (směje se) Ale je pravda, že s vyšším věkem ubývají síly a časem to zřejmě budu muset přehodnotit.
Jaká je vaše strategie v propagaci?
Nejvíce klientů získám prostřednictvím doporučení nebo osobního oslovení na akcích. Na druhém místě jsou sociální sítě a webové stránky.
Web na Webnode vám tedy pomáhá v získávání zákazníků?
Velmi, mám u Webnode všechny své weby a neměnila bych. Pomohly mi dostat se do povědomí.
A proč byste Webnode doporučila ostatním?
Jednoznačně díky uživatelské přívětivosti. Mají skvělé šablony a profesionální vzhled. Sama si během pár minut vytvořím opravdu úžasné a funkční webovky, a to nejsem žádný programátor. Mile mě překvapila i možnost nechat si vytvořit stránky umělou inteligencí.
Jak se vám daří nacházet rovnováhu mezi kariérou a osobním životem?
Rovnováhu hledám marně již roky. (směje se) Při všem, co dělám, je to těžké. Kromě toho jsem máma i táta v jednom. Ale dalo by se říct, že rovnováhu mám v té nerovnováze. Během týdne jsem obyčejná, vyčerpaná maminka a zároveň lektorka zpěvu. A o víkendu se proměním ve zpěvačku, která nechá všechno za hlavou a žije jen hudbou.
Bez rodiny by to nešlo. Jsou to oni, hlavně maminka, kdo hlídá mého syna, zatímco vystupuji. I rodiče jsou hudebníci a občas vystupujeme spolu. To pak hlídá syna má úžasná a stále vitální babička, která si užívá pravnoučka plnými doušky a vymýšlí s ním všelijaké lumpárny.
Hrajete a zpíváte písně od 60. let po současnost, děláte DJku a moderátorku. Jak se dá přepínat mezi tolika rolemi?
Před 7 lety jsem úplně sama bez kapely odehrála první akce (svatby, oslavy, plesy, firemní večírky). Po 12 letech, kdy jsem byla zvyklá na celou kapelu, to byl skok. Najednou jsem si musela sama nejen přizpůsobit repertoár, připravit podklady, sety na diskotéku, vyplnění programu, ale i odnosit a postavit aparaturu, nazvučit se… Trvalo mi rok, než jsem vychytala i tu poslední mušku, aby byl přechod mezi rolemi co nejpřirozenější a posluchače to bavilo.
Od té doby je to pro mě tak přirozené, že jsem naopak nervózní, když mám mít na akci externího zvukaře.

Teri vystupuje na jedné z mnoha událostí.
Lidé o vás mluví jako o fenomenální zpěvačce a umělkyni, která osloví jakékoliv publikum. Jak se přizpůsobujete konkrétním potřebám a atmosféře?
Řekla bych, že je to díky hudebnímu nadání, energii i přístupu. Vždy jsem měla extrémně pro klientský přístup. Když se k tomu přidá empatie a cit pro atmosféru, je to půlka úspěchu. Můj repertoár je navíc přizpůsobený ohromně širokému spektru posluchačů. Proto jsem schopna roztančit publikum od babiček po malé děti.
Máte nějakou nezapomenutelnou vzpomínku na vystoupení na akcích?
Spoustu, ale bohužel nejsou publikovatelné. Ctím zásadu – co se stane na akci, zůstane na akci.
Co vás inspiruje při výběru repertoáru?
Ze zkušenosti vím, jaké písně fungují. S výběrem nových písniček, které lidé ještě dobře neznají, mi nejvíce pomáhá rádio, případně hudební platformy.
U každé písničky musím mít správný pocit a představit si, jak na ni lidé tančí. Občas se stane, že najdete hezkou písničku, která vás osloví, zahrajete ji a lidé neví, jak na ni tančit. Pracovně takovým písním říkám “neforemné songy“.
Jak se liší příprava na různé události, třeba na svatbu oproti firemnímu večírku?
Rozdíl je hlavně v délce trvání události a v programu.
Svatby jsou v mých očích nejnáročnější. Jednak jsou nejdelší, včetně přípravy a úklidu jsem na svatbě i 16 hodin. Nejdůležitější je pořádně se vyspat, aby to člověk dal hlasově, psychicky i fyzicky.
Svatby vyžadují i více příprav – písně na obřad, pro doprovodný program, ke svatebním hrám, na první tanec, tanec s rodiči atd. Zároveň cítím tlak neopakovatelnosti, tíhu výjimečnosti a důležitosti okamžiku. Minimálně do tance s rodiči se nesmí nic pokazit. Pak už bývá volnější zábava a tlak trochu povolí.

Teri zpívá na svatbě společně s nevěstou.
Jak důležitá je pro vás spolupráce s kapelou Rhytmic?
Skupina Rhytmic je kapela mých rodičů, už jen z toho pohledu velmi.
Spolupracujete i s kapelou Mezi mraky. Jak vás to obohacuje?
Každá spolupráce, ať jde o hudebníky či jiné profese, mě obohacuje. Každý by měl občas zvážit a navázat nějakou spolupráci. Může vám to dodat úplně nový rozměr a jiné nápady.
Co vás motivovalo stát se lektorkou zpěvu?
Chtěla jsem své zkušenosti předávat dál. Jak říká moje babička: „Do hrobu si to nevezmu.“
Co radíte začínajícím zpěvákům a zpěvačkám a s čím za vámi nejčastěji přicházejí?
Moje rada pro kohokoli, kdo ke mně přijde na zpěv, je – zpívej, jak ti zobák narostl. Spousta lektorů má tendenci přetvářet zpěváky k obrazu svému, to já nedělám. Pracujeme a rozvíjíme to, s čím se člověk narodil. Ukážu jim cestu, techniky, způsoby, ale každý si musí svůj hlas vytrénovat sám. Jak se říká, cvičení dělá mistra.
Nejčastěji za mnou lidé chodí kvůli zlepšení intonace, dýchání nebo techniky. A společně zjistíme, že je to strachem z projevu, nízkým sebevědomím a trémou. Snažím se být co nejempatičtější a vše dělat pro zpěváky. Pokud je jim nepříjemné, když na ně při zpěvu koukám, otočím se nebo zavřu oči, nechám je se procházet apod. Postupně se snažíme tyhle problémy odbourávat, aby zpěv neovlivňovaly.

Teri aktivně hraje na mnoho hudebních nástrojů.
Jak na lekcích pracujete s dětmi?
Děti potřebují speciální přístup – ještě neumějí tak dobře ovládat své tělo nebo dělat dvě věci současně. Díky 13 letům pedagogických zkušeností se mi daří s dětmi velmi rychle navázat přátelský vztah a pak jde vše snáz. Postupujeme velmi individuálně. Mezi studenty mám i děti s poruchami soustředění, těm hodiny zpěvu pomáhají i z psychického hlediska.
Hudba není o svázání se, není o tom stát na místě, neprojevovat emoce a mít hranice. Často na hodinách funguji i jako terapeutka. Děti se mi samy svěřují, když je něco trápí. Snažím se tam být maximálně pro ně i po lidské stránce, nejen jako lektor.
Máte nějaké nové projekty nebo písně, na které se můžeme těšit?
Ano, mám mnoho nových e-booků, některé z nich jsou i zdarma. Jeden z nich má název Techniky zpěvu – Jak zpívat lépe a zdravě. Další jsem napsala pro nevěsty, jmenuje se Kompletní průvodce svatebními přípravami. Mám ještě spoustu rozdělaných e-booků na různá témata, které plánuji v dohledné době dokončit. Také se chystá nová píseň. Doporučuji sledovat mé webovky nebo sociální sítě, ať o nic nepřijdete. ☺️
Co byste poradila lidem, kteří uvažují o kariéře v hudebním směru?
Aby do toho šli a určitě se nebáli! Zároveň, aby se nebáli říct si o pomoc a radu. A aby sledovali moje e-booky. Časem snad nabídnu i online kurzy, které, doufám, budou dobrým průvodcem.
Čtěte dále: Rozhovor s Marií Skuhravou z Keramikuju o výrobě a prodeji autorské keramiky